Zaznacz stronę

Ci, którzy mnie odwiedzają już od jakiegoś czasu, być może pamiętają, że niedawno pisałam o wyzwaniu, które mnie czeka

Ci, którzy mnie odwiedzają już od jakiegoś czasu, być może pamiętają, że niedawno pisałam o wyzwaniu, które mnie czeka: urządzaniu mieszkania w stanie deweloperskim dla znajomych. Pora więc na chwilę wrócić do tematu. Dzisiaj w tym kontekście przedstawię kilka moich przemyśleń na temat tego, jak w mieszkaniu mogą wyglądać ściany. Czy lepiej, aby znalazły się na nich farby, czy tapety? A może jest jeszcze inne rozwiązanie?

Farby na ścianach mieszkania

Bez wątpienia zaletą malowania ścian farbami jest możliwość nadania im klasycznego, eleganckiego wyglądu. Jako że ściany są często po prostu tłem dla innych elementów aranżacji mieszkania, ich jednolita barwa poszerza możliwości w zakresie doboru mebli czy dodatków. Mając jednolitą barwę ścian, nie musimy się aż tak bardzo ograniczać jeśli chodzi o detale, ponieważ łatwiej jest uniknąć wrażenia przesytu i skomponować ze sobą różne elementy wystroju.

Co więcej, wybierając dobrej jakości farby, stawiamy na długotrwałe rozwiązanie. Wielu producentów oferuje trwałe, odporne na odpryski i zabrudzenia farby, z których można za pomocą wilgotnej ściereczki pozbywać się plam. Dzięki temu ściany przez kilka ładnych lat prezentują się estetycznie i świeżo.

Tapety – (niekoniecznie) powrót do przeszłości

A co z tapetami? Nie wiem jak Wam, ale mi kojarzą się – jeszcze z czasów dzieciństwa – raczej z kiczem i bezguściem. Tanie tapety o niezbyt atrakcyjnych wzorach były często rozwiązaniem tam, gdzie budżet remontowy był bardzo ograniczony. Niekiedy także sama „robocizna” nie zachwycała – wzory się rozmijały, łączenia poszczególnych pasów były bardzo widoczne, a w niektórych miejscach tapeta odstawała od ściany. To wizja z domu mojej babci – pamiętam, jak przed snem wpatrywałam się w te drobne kwiatki na ścianie i szukałam niedoskonałości w położeniu tapety.

Niestety to wrażenie nawet współcześnie często zaciera nam całą gamę możliwości, którą dają tapety w kontekście aranżacyjnym. W rzeczywistości te najlepszej jakości tapety o przepięknych wzorach są obecnie produktem wręcz luksusowym. Jednak zwykle nie stosuje się ich do oklejania wszystkich ścian w mieszkaniu, a jedynie w ramach dekoracji, np. ozdabiając jedną ścianę w pomieszczeniu lub nawet jej niewielki fragment.

Co na ścianach w mieszkaniu? Inne ciekawe rozwiązania

Tapety i farby to pierwsze dwa rozwiązania, które przychodzą do głowy, gdy myśli się o wykańczaniu ścian. Jednak możliwości jest znacznie więcej:

  • fototapety,

  • malowidła,

  • tynk wenecki,

  • płytki i panele ścienne (na całości lub części ściany),

  • arrasy i makatki,

  • maty magnetyczne i tablicowe,

  • beton dekoracyjny

i wiele wiele więcej.

Jak myślicie, które z tych rozwiązań zastosuję w mieszkaniu znajomych, które zaczynam właśnie urządzać? Długo przeglądałam różne wizualne inspiracje to tu, to tam, i już mam pewną wizję. Podpowiem, że lubię stawiać na klasykę, ale nie zamierzam popaść w oczywistości. Macie jakieś podejrzenia? 🙂

A jak wyglądają ściany w Waszych mieszkaniach? Dajcie znać w komentarzach. 🙂 Do przeczytania niedługo!

O mnie

Mam na imię Justyna i od kilku lat interesuję się aranżacją wnętrz. Miałam do tej pory okazję przygotować kilka projektów aranżacji na potrzeby znajomych, ale moim marzeniem jest zająć się tym profesjonalnie.