Zaznacz stronę

Nie daj się włamywaczom!

Czy ktoś włamał Wam się kiedyś do mieszkania podczas Waszej nieobecności, np. wyjazdu na wakacje? Mi na szczęście nigdy się to nie zdarzyło (odpukać w niemalowane!), ale taki los spotkał dwa lata temu moją przyjaciółkę, która od tamtej pory stosuje wszystkie możliwe zabezpieczenia, gdy tylko opuszcza mieszkanie na dłużej niż jeden dzień. Jej przezorność z jednej strony wydaje mi się śmieszna (trzy masywne zamki w drzwiach i pancerne rolety w oknach to chyba lekka przesada?), ale z drugiej strony po tym, co ją spotkało, jest w pewnym sensie uzasadniona. Skradziono jej wtedy laptopa i telewizor, dokonano kilku zniszczeń, w mieszkaniu panował dość duży bałagan (złodzieje najwyraźniej szukali gotówki lub biżuterii, których na szczęście wtedy w domu nie było), ale najbardziej ucierpiało poczucie bezpieczeństwa i intymności…

Wyjeżdżasz na wakacje? Nie daj szansy włamywaczom!

Jako że większość pracujących osób zaczyna powoli przygotowywać się do wakacyjnych wyjazdów, postanowiłam napisać kilka słów o tym, jak warto zabezpieczyć na ten czas swoje mieszkanie, aby uniknąć takich przykrych niespodzianek po powrocie. Pomysł pojawił się w momencie, gdy sama zaklepałam swój wakacyjny wyjazd i zaczęłam szukać ochotników do regularnego odwiedzania mojego mieszkania podczas mojej nieobecności. Ale wszystko po kolei… 🙂

Zainwestuj w solidne drzwi i okna o właściwościach antywłamaniowych

Oczywiście sposób, w jaki zabezpieczymy nasze mieszkanie na czas wyjazdu, będzie w dużym stopniu zależał od tego, jak było ono zabezpieczone dotychczas. Czy mamy solidne drzwi i zamki? Czy nasze okna mają wysokie parametry w zakresie odporności na włamania? Oczywiście na tę chwilę nie będziemy się raczej decydować na wymianę tych elementów wyposażenia (chociaż kto wie, może chociaż instalacja dodatkowego zamka nie byłaby takim głupim pomysłem?), jednak na przyszłość warto o tym pomyśleć, ponieważ jest to ważna inwestycja w bezpieczeństwo. Właściciele domów jednorodzinnych często decydują się na dodatkowe zabezpieczenia w postaci alarmów czy monitoringu. Tego typu inwestycje zdecydowanie podnoszą wartość nieruchomości, dzięki czemu potencjalna wycena mieszkania przy jego sprzedaży będzie wyższa. Mając cenne sprzęty w domu bez wątpienia warto rozważyć także taką opcję.

Niech nie wiedzą, że wyjechałeś

Otóż to, niech złodzieje nie mają pojęcia, że nikogo nie ma w domu – wtedy na pewno nie zdecydują się na próbę włamania. Dlatego warto poprosić kogoś bliskiego albo zaufanych sąsiadów, aby podczas naszej nieobecności:

  • opróżniali naszą skrzynkę na listy i zbierali ulotki z wycieraczek,

  • mieli na oku nasze mieszkanie i zwracali uwagę, czy nikt się wokół niego nie kręci,

  • odwiedzali mieszkanie raz na jakiś czas, zapalali w nim światło, robili trochę szumu, a przy okazji podlewali nasze spragnione kwiatki.

Zabierz z mieszkania to, czego nie chcesz stracić

Wiadomo, że nie wywieziemy na kilka dni lub tygodni wszystkich swoich mebli i sprzętów. Jeśli jednak mamy w domu coś o szczególnie dużej wartości, można rozważyć ulokowanie tych przedmiotów poza domem. Może to być np. droższy sprzęt elektroniczny, biżuteria, cenne dekoracje. Rzeczy te można dać na przechowanie rodzinie lub przyjaciołom bądź umieścić w schowku, przechowalni, skrytce bankowej – czyli tam, gdzie będą zabezpieczone przed dostępem osób trzecich.

To naprawdę niewielkie kroki, ale dzięki nim być może uda się uchronić przed bolesnymi stratami. A nawet jeśli na nasze mieszkanie nikt się nie „czai”, to właściwie je zabezpieczając można wyjechać znacznie spokojniejszym i w pełni zrelaksować się na urlopie. 🙂

Ja w tym roku odwiedzam Grecję. Choć przepełniona jest turystami, to jednak tamtejsza kuchnia, pogoda oraz niezwykła gościnność sprawia, że jest to moje ulubione wakacyjne miejsce i wracam tam z radością po raz kolejny. Tym razem jednak nie do popularnego kurortu, ale w bardziej kameralne i odcięte od ludzi miejsce. Moje mieszkanie w tym czasie będzie w stu procentach bezpieczne – już ja o to zadbam!

A Wy gdzie planujecie spędzić urlop? I w jaki sposób przygotujecie do tego swoje mieszkanka? Dajcie znać! 🙂

O mnie

Mam na imię Justyna i od kilku lat interesuję się aranżacją wnętrz. Miałam do tej pory okazję przygotować kilka projektów aranżacji na potrzeby znajomych, ale moim marzeniem jest zająć się tym profesjonalnie.