Zaznacz stronę

Z tym dylematem zmaga się bardzo wiele osób. Gdy w mieszkaniu pojawia się konieczność remontu…

Z tym dylematem zmaga się bardzo wiele osób. Gdy w mieszkaniu pojawia się konieczność remontu, z jednej strony kusi nas, aby zlecić to komuś z zewnątrz, z drugiej jednak strony wiąże się to z kosztami i pewną dozą niepewności… Przechodziłam przez ten dylemat kilkukrotnie i myślę, że znalazłam już na niego odpowiedź 🙂

Własnoręczny remont mieszkania – dlaczego warto remontować samemu?

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki jest zakres prac do wykonania. Jeśli chodzi o odświeżenie ścian i prace takie jak kładzenie płytek czy paneli, okazuje się, że można je wykonać samemu bez większych obaw o efekt. Dlaczego? Dlatego, że istnieje Internet!

Na YouTube można znaleźć setki filmów i tutoriali dotyczących prac remontowych w domu. W całej sieci natomiast aż roi się od poradników i artykułów, które podpowiedzą nam, jak wykonać te prace krok po kroku, jakie materiały i akcesoria kupić, od czego zacząć. Dlatego wszyscy ci, którzy mają w sobie wolę i siłę na własnoręczne wyremontowanie mieszkania, przy odpowiednim researchu mogą to zrobić całkiem nieźle.

A jeśli nie będzie idealnie?

… A czy musi być? 🙂 Nawet jeśli będzie trochę krzywo, coś gdzieś będzie odstawało, a gdzieś nie pasowało, to czy nie doda to tylko uroku pomieszczeniu? Poza tym istnieje duża szansa, że to my będziemy jedynymi osobami, które zauważą te niedoskonałości. Nie jest to oczywiście rozwiązanie dla osób chorujących na perfekcjonizm. Choć z drugiej strony – może to dla nich właśnie szansa na wyleczenie?

Zalety samodzielnego remontowania mieszkania są następujące:

  • robisz wszystko dokładnie tak jak chcesz, zgodnie z własną wizją,

  • możesz czerpać mnóstwo satysfakcji z tego, że samodzielnie pracujesz na nowy wygląd swojego mieszkania,

  • oszczędzasz dużo pieniędzy na robociźnie,

  • możesz w dowolnej chwili zmienić koncepcję i nikt nie będzie miał o to do Ciebie pretensji,

  • możesz do końca świata chwalić się gościom, jak to własnymi ręcyma dokonałeś tych wszystkich wspaniałych zmian w swoim mieszkaniu 🙂

Wynajem firmy remontowej – drożej, ale… bezpieczniej (?)

Wynajęcie firmy remontowej bez wątpienia ma sens wtedy, gdy w grę wchodzą poważniejsze zmiany w mieszkaniu – np. wymiana instalacji elektrycznej, rozbiórka ściany itd. (Chociaż nawet wtedy możesz zlecić firmie jedynie zadania cięższego kalibru, a samemu zająć się resztą!)

Bez wątpienia powierzenie remontu profesjonalistom ma wiele zalet. Przede wszystkim masz pewność, że wszystko zostanie zrobione tak jak trzeba (o ile wcześniej sprawdziłeś firmę, zapoznałeś się z jej dotychczasowymi realizacjami i wiesz, jaką jakość usług prezentuje). Oszczędzasz swój własny czas, bo Twoim zadaniem jest jedynie nadzorowanie tego, jak zmienia się Twoje mieszkanie. Jeśli nie masz wiedzy ani doświadczenia w temacie remontów, a co więcej, nie czujesz się na siłach, aby się w niego wgłębiać, usługi takich firm mogą się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem. Z pewnością bezpieczniejszym, choć niestety znacznie droższym…

Remontuję sama!

Jeśli chodzi o mnie, jestem zdecydowanie zwolenniczką samodzielnych remontów. Oczywiście z wyjątkiem tych trudniejszych kwestii, jak wspomniana wcześniej elektryka czy jakiekolwiek zmiany w rozkładzie pomieszczeń. Jednak za pozostałe prace, to znaczy te, które mogę bezpiecznie i (w miarę) estetycznie wykonać samodzielnie, zabieram się z wielką przyjemnością i zaangażowaniem. Każda zmiana w mieszkaniu jest dla mnie nowym doświadczeniem – czegoś się uczę, czegoś dowiaduję, czymś inspiruję. Daje mi to mnóstwo energii i satysfakcji.

A jak jest z Wami? Remontujecie sami czy wolicie powierzyć to komuś bardziej doświadczonemu?  🙂
Jeśli jednak nadal boicie się same rozpocząć remont polecam zlecić je specjalistom od remontów z Płocka

O mnie

Mam na imię Justyna i od kilku lat interesuję się aranżacją wnętrz. Miałam do tej pory okazję przygotować kilka projektów aranżacji na potrzeby znajomych, ale moim marzeniem jest zająć się tym profesjonalnie.