Zaznacz stronę

Czyli kilka słów o tym, jak szukać fachowców do drobnych prac w domu i jak nie naciąć się na… „fachowców”.

Usterki zdarzają się w każdym mieszkaniu – nawet w tych nowych mieszkaniach, gdzie wszystko powinno działać jak w zegarku. Szczególnie w pierwszych latach użytkowania pojawiają się pewne niedoróbki – wtedy jednak zwykle ich usuwaniem musi się zająć deweloper, od którego kupiło się lokal. Ale nie o tym dzisiaj mowa. Dzisiaj kilka słów na temat poszukiwania fachowców, którzy od czasu do czasu muszą się pojawić w domu z okazji awarii, usterki lub innych komplikacji: elektryków, hydraulików, gazowników itd. Jak ich szukać? Ile się płaci za ich usługi? Jak nie naciąć się na oszustów lub kogoś nieprofesjonalnego?

Szukanie usług hydraulicznych, elektrycznych… Od czego zacząć?

Niekiedy coś niepożądanego lub zagadkowego dzieje się w naszym mieszkaniu – strzelają korki, światło niebezpiecznie miga, gdy pralka odwirowuje pranie, pod zlewem coś nagle zaczyna kapać, a zamiast ciepłej wody z kranu leci zimna. W takiej sytuacji koniecznie trzeba wezwać fachowca, który zbada przyczynę problemu i szybko ją wyeliminuje. Jednak w praktyce nie jest to takie łatwe. Po pierwsze, istnieje ryzyko, że usterka nie zostanie właściwie usunięta. Po drugie, ktoś może nas naciągnąć na zbyt duże koszta. Obu tych sytuacji chcielibyśmy uniknąć. Tylko jak to zrobić? Jak szukać fachowca, który nas nie oszuka i nie zażyczy sobie za dużo za usługę?

Rekomendacje

Opierając się na opinii dotychczasowych klientów możemy znaleźć specjalistę, który faktycznie zna się na rzeczy. Nie zawsze jednak opinie w Internecie są wiarygodne – wszyscy wiemy, jak łatwo jest zrobić komuś zarówno dobry, jak i zły PR, na to wystarczy zaledwie kilkanaście minut w sieci. Dlatego najlepiej opierać się na opinii kogoś, kogo znamy. Szukając elektryka lub hydraulika, w pierwszej kolejności zapytajmy znajomych, rodziny, sąsiadów z czyich usług korzystali i jakie mają wrażenia. Z pewnością ktoś będzie nam w stanie polecić kogoś rzetelnego.

Odgórne ustalenie kosztów

Zanim jeszcze wezwany fachowiec przystąpi do wykonywania jakichkolwiek prac, postarajmy się wspólnie z nim oszacować, ile to będzie kosztowało. W ten sposób nie zaskoczy nas ostateczna kwota. Żądajmy też wszelkich rachunków – jeśli fachowiec kupuje jakieś części lub akcesoria, które będą instalowane w naszym domu, sprawdźmy, ile rzeczywiście one kosztowały lub kupmy je sami, jeśli uważamy, że moglibyśmy znaleźć je taniej.

Druga opinia

Gdy mamy wątpliwości co do tego, czy praca jest wykonywana poprawnie albo jesteśmy w temacie zupełnymi laikami, możemy poprosić o konsultację kogoś, kto choć trochę lepiej zna się na rzeczy. Znajomy, kuzyn, koleżanka z pracy, wujek – niech to będzie ktokolwiek, kto ma odrobinę więcej doświadczenia i będzie z nami w domu podczas gdy powierzamy jego losy obcej osobie 😉

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie te sytuacje są zawsze bardzo stresujące. Ciężko mi jest zaufać komuś obcemu, dlatego zawsze kiedy to możliwe, staram się korzystać z usług „swoich”, sprawdzonych już fachowców.

A Wy macie takich? A jeśli nie – jak szukacie usług hydraulicznych, elektrycznych i innych tego typu? Internet, ogłoszenia w gazetach, a może po znajomości? Dajcie znać! I napiszcie, czy moje porady były choć trochę pomocne 🙂

O mnie

Mam na imię Justyna i od kilku lat interesuję się aranżacją wnętrz. Miałam do tej pory okazję przygotować kilka projektów aranżacji na potrzeby znajomych, ale moim marzeniem jest zająć się tym profesjonalnie.