Zaznacz stronę

Czyszczenie elewacji, czy warto to robić

W rozmowach z klientami często spotykam się z pytaniem dotyczącym mycia elewacji budynków.
Moja odpowiedź za każdym razem jest taka sama. Myć i dokładnie i regularnie.

 

Oczywiście czyszczenie elewacji różni się znacząco i jest zależne od kilku czynników, należą do nich:

 • wysokość budynku.
  Najprostszym ze względu na gabaryty jest mycie domków jednorodzinnych. Nieco bardziej skomplikowaną operacją jest mycie obiektów użytkowych o średnich wielkościach. Bardzo skomplikowaną czynnością jest czyszczenie wysokościowców.
 • sąsiedztwo budynku
  Położenie w przestrzeni często wpływa na czystość elewacji. Jeśli nasza nieruchomość znajduje się blisko ruchliwej drogi czy też fabryki, której profil działalności skutkuje ruchem pojazdów wywołującym duże ilości kurzu musisz się przygotować na częste czyszczenie.
 • położenie inwestycji
  Położenie jest zbliżoną kwestią do sąsiedztwa jednak w tym przypadku jest nieco inny czynnik brudzący. Przy położeniu tym czynnikiem jest działanie naturalnych czynników przyrodniczych. Takimi czynnikami jest porost elewacji roślinnością je brudzącymi.

 

W zależności od czynników brudzących i brudzonych obiektów można zalecić różne sposoby czyszczenia. Co do zasady przy czyszczeniu używana jest chemia dostosowana do zabrudzeń oraz mechaniczne narzędzia które działają bezpośrednio na brud. Metody czyszczenia można podzielić na trzy główne grupy.

 1. Metody alpinistyczne, czyli czyszczenie elewacji przez wyspecjalizowane ekipy czyszczące posiadające uprawnienia do prac na dużych wysokościach oraz odpowiednie doświadczenie w pracach na dużych wysokościach.
 2. Czyszczenie za pomocą podnośników hydraulicznych. Do tego typu czyszczenia wykorzystywane są podnośniki samochodowe czy też platformy nożycowe. Ze względu na wysokości prac ponad 6m ekipy czyszczące poza doświadczeniem związanym z czyszczeniem elewacji powinny posiadać również uprawnienia do prac na wysokościach.
 3. Ostatnim a zarazem najprostszym sposobem mycia elewacji jest zastosowanie odpowiednio długich lanc myjek ciśnieniowych. Proces mycia przeprowadzany jest z powierzchni ziemi a odpowiednio wykwalifikowany personel doskonale radzi sobie z nieczystościami. 

Mycie budynków, czyścić samemu czy zlecać?

 

Jak wspomniałem powyżej wielkość budynku dyktuje nieco kto powinien zająć się procesem mycia. Przy budynkach o dużych gabarytach zdecydowanie warto zwrócić się do firmy świadczącej specjalistyczne usługi czyszczenia elewacji. Przy mniejszych budynkach mycie jest możliwe, oczywiście musimy posiadać chęci i odpowiednie urządzenia czyszczące.

 

Samodzielne czyszczenie elewacji. Jakiego użyć sprzętu.

Do wyczyszczenia elewacji domu potrzebne są podstawowe urządzenia:

 • środek czyszczący – detergent
 • myjka ciśnieniowa, wskazane by posiadała końcówkę do mycia elewacji
 • rozpylacz do detergentu o ile myjka nie posiada opcji dozowania środka myjącego
 • drabina
 • impregnat do elewacji. W myciu elewacji domu jest opcjonalny, jednak warto zabezpieczyć umytą powierzchnię by cieszyć się efektem czystości przez dłuższy czas.

Warto pamiętać, iż wspomniane powyżej urządzanie mechaniczne mogą być stosunkowo drogie. Konieczne jest przekalkulowanie kosztów zakupu urządzeń i porównanie ich z ceną usługi mycia.
Możliwością optymalizacji kosztów czyszczenia jest również skorzystanie z usług okolicznych wypożyczalni elektronarzędzi.

O mnie

Mam na imię Justyna i od kilku lat interesuję się aranżacją wnętrz. Miałam do tej pory okazję przygotować kilka projektów aranżacji na potrzeby znajomych, ale moim marzeniem jest zająć się tym profesjonalnie.